تصمیم من برای نمایشگاه کتاب ۹۸

هرسال طبق برنامه­ ی از پیش تعین شده، از اواخر فروردین شروع به برنامه‌ریزی برای نمایشگاه کتاب می‌کردم از تهیه بن کتاب گرفته تا آماده‌سازی لیست خرید کتاب‌ها. ولی امسال برخلاف سال‌های گذشته نمی­خواهم به نمایشگاه کتاب بروم، امسال نمی‌خواهم به‌صورت هم‌زمان چندین کتاب مختلف بخرم، امسال می­خواهم تکلیف خودم را با کتاب مشخص کنم.

وقتی به کتابخانه­ ی خودم که بیش از هزار جلد کتاب دارد نگاه می‌کنم و کتاب‌هایی را می‌بینم که تابه‌حال حتی چند فصل از آن را نخوانده‌ام احساس می‌کنم قسمتی از مسیرم را اشتباه رفته‌ام، احساس می‌کنم بجای کتاب‌خوانی کتاب داری کرده ­ام. البته فکر می‌کنم این مشکل تنها شامل من نیست و افراد زیادی مثل من هستند که قفسه کتابخانه‌هایشان پر است از کتاب‌هایی که تابه‌حال نخوانده‌اند.

قبلاً در کتابی خوانده بودم که ۷۰ درصد افرادی که کتابی را تهیه می‌کنند، آن را تا آخرین صفحه مطالعه نمی‌کنند!! از صحت این نوشته اطلاعی ندارم ولی گمان می‌کنم به‌احتمال بسیار زیاد این نوشته صحت داشته باشد؛ و چون من هم دچار این مشکل هستم، تصمیم گرفته‌ام برای امسال تغییراتی در خود ایجاد کنم.

همان‌طور که قبل‌تر نوشته بودم امسال به نمایشگاه کتاب نخواهم رفت و کتاب جدیدی نخواهم خرید. برای امسال تصمیم گرفته‌ام خریدهایم را محدودتر و با وسواس بیشتری انجام دهم.

تصمیم بعدی من در رابطه با مطالعه کتاب است که می‌خواهم این مورد را به دفتر برنامه‌ریزی که در نوشته‌های قبل به آن اشاره کرده بودم اضافه کنم و مطالعه را به برنامه‌های روتین روزانه‌ام تبدیل کنم.

تصمیم دیگرم در مورد نحوه­ ی انتخاب کتاب‌هاست و سعی خواهم کرد فقط و فقط کتابی را بخرم که واقعاً ارزش خواندن داشته باشد و کتابی باشد که مطمئناً باشم که حتماً قصد مطالعه آن رادارم ونه کامل‌تر کردن کتابخانه‌ام.

اطمینان دارم با ایجاد تغییرات بالا در سبک زندگی ام شاهد اتفاقات جالبی خواهم بود و شاهد بازخوردهای مفیدی در جهت توسعه فردی خواهم بود.

2
اشتراک‌گذاری
مهرداد علائی

۱ دیدگاه

 1. منم قبل از امسال همیشه دونه دونه کتاب می گرفتم
  امسال از دانشگاه همسرم بن کتاب بهمون تعلق گرفت و دقیقا رفتم توی وادی لیست کتاب جمع کردن و اینکه چی بخرم و چی نخرم
  ولی واقعا لذتی که توی تموم کردن یه کتاب هست و بعد یه کتاب جدید برای خوندن پیدا کردن
  توی اینکه ادم بره کلی کتاب بگیره و بعد هی نگاشون کنه و بخواد کلی وقت طول بکشه تا همه رو بخونه نیست
  چون واقعا خرید کتاب و انتخاب کتاب هم خودش یه لذت بزرگه
  فکر نکنم دیگه کار امسالم رو تکرار کنم

ارسال پاسخ